Czy trening CrossFit jest dla Ciebie?

Paweł Bieniek

Posłuchaj odcinka w wersji audio:

Świat oszalał na punkcie CrossFitu już jakiś czas temu. Laikom ten tajemniczy termin kojarzy się - jeśli w ogóle - z ciężką harówką, podrzucaniem sztangi, skakaniem na coraz wyższe skrzynie i niemal wyczołgiwaniem się z siłowni po skończonym treningu.

Ale CrossFit to bardzo ogólny termin, pod którym kryją się zróżnicowane treningi, zarówno dla zaawansowanych wyjadaczy, jak i dla zupełnie początkujących.

Jeśli jesteś ciekawy tego:

  • Na czym polega CrossFit?
  • Czy odnajdziesz w nim trening dla siebie?
  • Jakie są zalety CrossFitu?
  • Czy potrzebujesz trenera, żeby zacząć przygodę z CrossFitem?
  • Czy CrossFit pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
  • Kiedy pojawią się pierwsze efekty tego treningu?

To powinieneś wysłuchać odcinka podcastu! Dowiesz się z niego wszystkiego, czego jeszcze nie wiesz o CrossFicie. Podzielę się też swoim osobistym doświadczeniem w tym temacie i podam przykład tego, jak wygląda taki trening.

Zapraszamy!

Transkrypt odcinka 15: Czy trening CrossFit jest dla Ciebie?

Czy crossfit jest dla każdego? Niektórym ten sport daje bardzo dużo, u innych powoduje pewne problemy, ale na pewno jest bardzo modny, bardziej niż zwykłe ćwiczenia siłowe.

Definicja treningu CrossFit, na czym polega CrossFit?

Książkowo i definicyjne CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne wykonywane na wysokiej intensywności. A prościej? Ćwiczenia CrossFit to ciągłe zmienne.

Nie ma jednego schematu, jedngo systemu, którym podążasz, czyli nie trenujesz tylko biegania. Nie trenujesz tylko boksu, nie trenujesz tylko pływania czy podnoszenia ciężarów, ale miksujesz te wszystkie rzeczy.

Trening CrossFit przeplata ćwiczenia wydolnościowe, treningi cardio, treningi na wysokiej intensywności, krótkie treningi na niskiej intensywności. Budują masę mięśniową, spalaną tkankę tłuszczową.

Zalety treningu CrossFit

Trening CrossFit pomaga w rozwijaniu różnych cech. Może poprawić wydolność naczyniową, oddechową, poprawia wytrzymałość. Plan treningu CrossFit zakłada pracę nad siłą, szybkością, nad mocą, koordynacją, zwinnością, równowagą. Przynajmniej w idealnym świecie tak to wygląda.

CrossFit wydaje się być najlepszym rozwiązaniem i każdy miał kiedyśctakie poczucie, że to jest najlepszy system treningowy, że to jest coś, czego szukał od lat. Ja miałem np. doświadczenia z siłownią, bieganiem, pływaniem przez wiele lat, z tenisem. I odkryłem, że jest coś, co łączy wszystkie elementy, co poprawia ogólną kondycję fizyczną.

Łączenie różnych dyscyplin sportowych

Zawsze lubiłem sprawdzać różne elementy, lubiłem testować nowe rzeczy, sprawdzać nowy plan treningowy. CrossFit daje taką możliwość. Sam trening jest zróżnicowany. Raz biegasz, raz skaczesz, raz pompki, raz podciąganie w szybkim tempie.

Może być tak, że będziesz co chwilę zaskakiwany. Trening CrossFit istnieje od ponad 20 lat. Pierwsze artykuły na jego temat powstały w w 2002 roku i CrossFit wyrósł na kanwie treningów, które miały przygotowywać mundurowych w Stanach do pracy.

Nie możesz być tylko szybki albo tylko silne, tylko musisz łączyć te wszystkie elementy, o których wspomniałem wcześniej. I taka była idea, że dzięki temu, że będziesz trenował tak intensywnie, co chwilę coś zmieniał, to nie będziesz przygotowywał się do jednej rzeczy, tylko będziesz co chwilę zaskakiwał swój organizm.

Przykładowy plan treningowy crossfit - czy istnieje?

Z reguły tak właśnie sprzedaje się ideę CrossFit. Jako wymagające ćwiczenia, 1000, pompek, 500 przysiadów, ileś podciągnięć na drążku, wykroki chodzone.

CrossFit to firma. Warto, żeby to było podkreślone. CrossFit to jest marka, znak zastrzeżony. To jest jak z adidasów. Wszyscy nosimy adidasy, ale nie wszystkie są marki Adidas. Tak samo jest z CrossFit. Uprawiasz crossfit? Uprawiasz trening crossfit? No właśnie.

W treningu CrossFit są pewne wspólne założenia, ale nie ma jednego uniwersalnego planu i o tym musisz pamiętać.

Trening CrossFit - blaski i cienie

Chciałbym powiedzieć, że zajęcia CrossFit to zarówno blaski i cienie. Nasze treningi smart workout, które dały efekty, miały bardzo dużo elementów CrossFitu.

CrossFit jest dobry w pewnych zakresach, ma swoje wady. Ale zacznijmy od tego, czy ćwiczenia CrossFit są dla Ciebie? Czy warto trenować CrossFit?

Gdybym miał komuś doradzić, czy warto iść na CrossFit, poza 5-tygodniowym programem wprowadzającym, który ja polecam, zacząłbym od zdecydowania, czy crossfit jest dla kogoś czy nie jest.

Czy osiągniesz wymarzoną sylwetkę?

Widzisz, że ktoś trenujący CrossFit jest świetnie zbudowanym gościem, prosty, silny, sprawny, świetnie wygląda. Niestety możemy dopuścić się błędu poznawczego, na zasadzie oglądamy olimpiadę i widzimy pływaków. O tak! I myślimy sobie, że po latach pływania właśnie taka będzie nasza sylwetka, pozbędziemy się zbędnych kilogramów.

Nie chciałbym teraz zostać źle odebrany. Ale to nie jest tak, że jak będziesz chodził na CrossFit 2-3 razy w tygodniu to od razu będziesz wyglądał jak ci zawodnicy CrossFit Games, ci najwięksi.

Efekty ćwiczeń - kiedy?

Oczywiście jest pełno ludzi odnoszących sukcesy, efekty wizualne. Ale za tym idą jeszcze inne uwarunkowania. Jeżeli chcesz być faktycznie najlepszy, to niestety musisz cechować się jakimś zestawem genów.

To są oczywiście ludzie, którzy trenują, przerzucają ciężki sprzęt, i dobrze wyglądają. Takie intensywne treningi przynoszą rezultat, bez dwóch zdań. Ale nie każdy jest w stanie osiągnąć spektakularny sukces.

Wiele osób po drodze odpadnie, bo będzie im się wydawało, że są nieśmiertelni, że będą gonić tych swoich idoli, a zapominają, że sport to nie tylko wygląd, ale i np. ryzyko kontuzji.

Ale pomijając skrajności - ćwiczenia wykonywane we właściwy sposób poprawią siłę mięśni i ogólny wygląd.

Zajęcia CrossFit dla początkujących

Jeżeli moim celem jest schudnąć, to czy CrossFit jest dla mnie? Tak, myślę, że tak. Również jeśli np. chcesz być większym facetem, mieć więcej masy mięśniowej. A jak jesteś emerytem? Uważam, że tak. Mądrze prowadzony trening jest praktycznie dla każdego, osoby początkujące też się odnajdą, podobnie jak osoby zaawansowane, które szukają odmiany.

To jest coś, co CrossFit zrobił bezbłędnie. Niejako zawładnął rynek sportowy w części i nazwał go "CrossFit". Nałożył taki swój parasol, że to jest właśnie crossfit, ale kiedyś się na to mówiło trening.

Jak trenować CrossFit z innymi?

Ludzie na CrossFicie zaczęli pracować nad swoimi słabościami. Dla nich największą słabością była umiejętność wyjścia z tego boxa, z siłowni. Trenowali po wiele godzin dziennie. To wręcz uzależnienia, bo to też wydziela dużo endorfin, dużo dopaminy.

Trenujesz z grupą? Razem się wspieracie, razem walczycie.

Jakaś rywalizacja to jest coś, co też działało na plus na początku. Propagatorzy CrossFitu na początku zauważyli, że ludzie bardziej się starają, gdy wykonują zadania na czas. Albo się liczą powtórzenia, żeby być specjalnie szybciej, żeby sobie trochę podbudować ego.

Są też tacy, którzy po prostu w takiej zdrowej rywalizacji ścigają się ze sobą. Na ciężary, na kilogramy, na coś tam. Raz jeden jest lepszy, raz drugi i to ich motywuje i nakręca do działania. I jest dużo zalet, ale też dużo wad, bo nie dla każdego wysoka intensywność jest dobra.

Pokonywania własnych słabości

Jeżeli nie masz odpowiedniej techniki i przychodzisz na trening, jest do zrobienia 50 martwych ciągów i jeszcze jest sugerowane, żeby faceci wzięli 100 kilogramów... Twój maks to powiedzmy 120 kilo.

Zrobisz tę stówę, ale będziesz się z tym mocno męczył. No i jak tutaj rywalizować z gościem, którego max. to 200 kilogramów?

Istnieje bardzo dużo treningów tak zwanych sztandarowych, takich testów, takich benchmarków, wobec których się porównujemy, które są osią naszej sprawności, sprawdzamy się, bo CrossFit propaguje to, że sport jest mierzalny.

Możesz zacząć od prostszych ćwiczeń, to nie musi być wyciskanie sztangi 200-kilowej. Na początek to może być prosty trening, chodzi o pokonywanie własnych słabości.

Treningi crossfit - społeczność

Na treningu możesz się wyżyć, możesz poznać fajnych ludzi. Jak poznajesz nowych ludzi, to Twój mózg staje się trochę bardziej plastyczny.

Mówię tutaj o społeczności, o tzw. community, z którego umiejętnie można naprawdę bardzo dużo wynieść. I tak naprawdę po latach dochodzę do wniosku, że CrossFit i community CrossFit, które się wytworzyło wokół miejsca, do którego należałem, do którego chodziłem, zapewniło mi nieskończenie wielki networking. Już po pierwszym miesiącu regularnych treningów poznałem osoby, które znam do dziś.