Jak znaleźć trenera personalnego?

Paweł Bieniek

Posłuchaj odcinka w wersji audio:

Nastała dzisiaj moda na posiadanie własnego trenera personalnego. Coś co kiedyś było luksusem znanym z amerykańskich filmów, dzisiaj staje się codziennością. Dostęp do trenerów personalnych ułatwia brak prawnej regulacji tego zawodu - może nim zostać niemal każdy.

Trener personalny może pomóc w osiągnięciu sportowych celów, w poprawie techniki, może też być osobą, która będzie Cię motywować. Ale jak znaleźć dobrego trenera personalnego? Posłuchaj dzisiejszego odcinka!

  • Gdzie szukać trenera personalnego?
  • Po czym poznać dobrego trenera personalnego?
  • Na co uważać podczas szukania trenera?
  • Co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu trenera?

Dobry trener personalny to skarb, dlatego dowiedz się, jak znaleźć go w całym morzu tych mniej dobrych.

Zapraszam do wysłuchania odcinka!

Transkrypt odcinka 14: Jak znaleźć trenera personalnego?

Można odnieść wrażenie, że dzisiaj każdy ma swojego trenera personalnego. Ale jak go znaleźć? Lepiej ćwiczyć z trenerem online czy na żywo, szukać do przez strony internetowe czy w klubie fitness?

Kim jest trener personalny?

Ponieważ bardzo wiele osób określa się mianem trenerów personalnych (kiedy wykupuje się np. karnet na siłownię, to też dostajesz bezpłatny trening z trenerem personalnym, który osobno kosztuje bardzo dużo pieniędzy)., zastanówmy się, jak zdefiniować taką osobę.

Według mnie jest to wykwalifikowana osoba, która wprowadza podopiecznego w świat treningowy albo dba o jego sportowy rozwój. Jest to ktoś, kto za Ciebie pomyśli, ułoży plan treningowy, ktoś, kto Ci towarzyszy w treningach. Ktoś, kto po prostu pomaga Ci osiągać pewne cele.

Czasy trenerów personalnych

Kiedyś była to bardzo luksusowa usługa. Na początku trzeba było ludziom tłumaczyć, kim właściwie są trenerzy personalni. To zaskakujące, ale kiedyś ludzie chodzili na siłownię i tam się ruszali, ćwiczyli na własną rękę. Natomiast pamiętam moment, jak zaczynali pojawiać się na rynku trenerzy personalni. Wtedy na trenera personalnego mogli pozwolić sobie głównie ludzie majętni.

Dziś jest tak dużo trenerów, z tak różnym wachlarzem oferty, że każdy znajdzie coś dla siebie. I dobre to i niedobre zarazem. Bo dobry trener personalny to wciąż skarb.

Ćwiczenia z trenerem personalnym

Km jest dla mnie trener personalny? Otóż trener personalny jest dla mnie podwykonawcą biznesowym. Jeżeli ja pracuję nad poprawą sprawności fizycznej, chcę mieć więcej masy mięśniowej, dążę do utraty wagi czy potrzebuję szybciej biegać, to trudno osiągnąć to samemu. To zajmuje za dużo czasu, więc wolisz po prostu zlecić to komuś, kto za dogodną dla Ciebie stawkę zrobi za Ciebie robotę i rozpisze treningi personalne. Życie jest za krótkie, żeby nauczyć się wszystkich błędów na wszystkich płaszczyznach.

Oczywiście, wiedza na temat treningu, nawet podczas pracy z trenerem personalnym, jest niezbędna. Natomiast ja to tak widzę: po prostu wymieniam pieniądze na jakąś usługę, wymieniam pieniądze na wiedzę kogoś, kto przeprowadzi mnie z punktu A do punktu B.

I niestety obserwując rynek i uczestnicząc w tym rynku, często widzę, że ta transakcja niekoniecznie dochodzi do skutku. Ponieważ np. idziesz na siłownię albo wynajmujesz trenera personalnego, czy dostajesz go właśnie od siłowni w ramach karnetu i zostajesz wrzucony w pewną ramę, czyli zaczynasz wykonywać jakąś agendę trenera personalnego, który ma wszystkim poleca robienie tego samego.

Jak wybrać trenera personalnego?

Dobrego trenera personalnego można poznać już na początku. Zanim przejdziecie do pierwszego treningu personalnego, trener powinien zapytać Cię o wiele rzeczy m. o Twoje cele treningowe. I tu druga strona medalu.

Ludzie często wstydzą się powiedzieć o swoich celach i treningi nie są układane tak jak być powinny. No bo branża przekonała nas do tego, że jeżeli chcemy dbać o to, jak wyglądamy, pójść w stronę jakiegoś jedzenia, jakiejś diety, jakiegoś systemu, to kojarzy nam się to od razu z zabraniem jedzenia, czegoś z jakimiś restrykcyjnymi regułami albo jakimś cateringiem.

Bądź szczery

I jest takie przekonanie, że jeżeli chcesz zacząć się ruszać, chcesz zacząć o siebie dbać, no to trzeba pogadać z trenerem. Nie wszystkich stać na trenera, nie każdy wie, jak takiego trenera znaleźć. Ale...

Dużo osób zaczyna właśnie w tą stronę, czyli nie idą się po prostu poruszać, nie znajdą sobie jakiegoś sportu, który będzie sprawiał frajdę. Więc dobry trener personalny czeka też na szczerość z Twojej strony!

Rola dobrego trenera personalnego

Trener personalny. Osoba, która ma Cię przenosić z punktu A do punktu B. Ale zawód trenera personalnego jest nieuregulowany prawnie, więc stosunkowo łatwo wejść do tej branży, bo w zasadzie możesz odbyć jakiś kurs i jesteś trenerem personalnym.

Jest to bardzo dużym minusem, bardzo dużym niebezpieczeństwem. Mam tu na myśli możliwość wejścia w branżę właściwie po kilku szkoleniach, po jednym szkoleniu, po jakimś internetowym kursie. I niestety tutaj jest duża odpowiedzialność.

Wydaje się młodym ludziom, że to jest fajna, szybka kasa, a odpowiedzialność w pewnym momencie przychodzi spora, bo ktoś może potrzebować pomocy z rehabilitacją odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a ktoś może chcieć trenować pod okiem wykwalifikowanego trenera. A kobieta w ciąży? To już spore ryzyko, wybierać wtedy np. trenera personalnego po weekendowym kursie.

Jak znaleźć trenera personalnego?

Warto zacząć szukać najpierw wiedzy, zanim wyda się pieniądze na trenera personalnego, ale dobrze jest, żeby ci ktoś pokazał na początku podstawy. Ja pamiętam swoje początki podnoszenia ciężarów, uczyłem się tego z YT i wydawało mi się, że wiem. Że jestem silny i wszystko będzie dobrze, że niepotrzebny mi trener personalny.

Ale niestety to nie było takie różowe i po latach jak sobie oglądam te swoje nagrania z początków, no to to wygląda bardzo, bardzo koślawo, ale jednak pokazuje pewien proces.

Radziłem się trenerów sam, raz na jakiś czas lubię wybrać się na trening i obserwować z drugiej strony jak pracują trenerzy personalni, podpatrzeć trochę ich warsztat pracy z różnych dziedzin.

Jako tajemniczy klient idę na siłownię i pytam jakiegoś młodego gościa, żeby mi pokazał jak robić przysiady, bo tego jeszcze nie robiłem.

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Jeżeli np. masz plan, żeby ćwiczyć siłowo 4 razy w tygodniu, ale trenujesz nie na maszynach, które wybaczają bardzo wiele błędów, tylko trenujesz na wolnych ciężarach, to warto wziąć kilka lekcji u trenera personalnego po to, żeby Ci pokazał technikę. Niekoniecznie z Tobą będzie trenował codziennie, ale technika jest kluczowa.

Znalezienie dobrego trenera personalnego pomoże utrzymać dobry stan zdrowia, uniknąć kontuzji i wyrobić sobie dobre nawyki.

Ja widzę bardzo różne ścieżki rozwoju klientów, z którymi współpracuję. I jedni wyciągnęli z lekcje z tych samych planów treningowych np. system rozgrywek i to im usprawniło pracę. Ktoś zainspirował się do tego, żeby się rozciągać po siłowni, żeby robić jakieś rozruch poranny i to zrobiło największą robotę.

Ktoś zwrócił uwagę na kwestie żywieniowe. Najbardziej podstawowe rzeczy typu woda i trening dzieje się przy okazji, a te efekty robią się właśnie z tych działań w tle i pozwalają wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu.

Trener personalny dla lepszej motywacji

Trener personalny może być też motywatorem. Nie trzeba za każdym razem korzystać z treningów personalnych na żywo, nie trzeba trenerów personalnych non stop, ale do osiągnięcia założonych celów i by osiągnąć cel treningowy, dobrze mieć poczucie, że ktoś czuwa nad naszą pracą.

Trener personalny jest też taką osobą, która da Ci wiedzę i to wykorzystasz później. To też robimy przy okazji Akademii Skutecznego Treningu, że dajemy wędkę, a nie rybę. A poszczególne osoby trenują same i same są rozliczane później z tych efektów. Natomiast drugie pytanie jest takie gdzie w takim razie szukać dobrego trenera, jeśli wiemy już, po co chcemy z nim pracować na dobre?

Gdzie znaleźć dobrego trenera personalnego?

Nieskromnie powiem, że Akademia Skutecznego Treningu najlepsza jest na Smart Workout, ale możecie też szukać innych. Nie namawiam, ale cóż. Dobra, ale teraz już szukać, gdzie szukać konkretnie? Przede wszystkim pogadać ze znajomymi. Na pewno w swoim otoczeniu jest ktoś, kto korzystał z usług dobrego trenera personalnego albo zna kogoś, kto też znasz.

Trenera personalnego można też szukać na siłowniach. Na dużej siłowni trener personalny może co chwilę podchodzić do ludzi, jeżeli ma dobrą gadkę, jest dobry w sprzedaży, to jest też świetny rynek. Świetna nauka dla trenerów. Do tego jak sobie później poradzić w życiu, jak sprzedawać. To jest coś, co najlepiej uczy.

Jako klient nie musisz czekać, aż ktoś podejdzie. Możesz wybrać się na siłownię i powiedzieć, że szukasz trenera personalnego, porad w zakresie odżywiania, chcesz pracować z dobrym trenerem - na pewno wtedy ktoś się z Tobą umówi na pierwszy trening.

Więc jeżeli naprawdę nie znasz nikogo, któ mógłby polecić Ci trenera personalnego, to odezwij się na siłowni albo odezwij się do nas, to Ci za rekomendujemy.

Jak odróżnić dobrego trenera personalnego od złego?

Załóżmy, że nie znasz osobiście nikogo, kto może polecić Ci trenera personalnego, więc musisz działać nieco w ciemno. Kieruj się wtedy przede wszystkim merytoryką.

Niektórzy wabią potencjalnych klientów pięknymi zdjęciami, motywacyjnymi hasłami, zasięgami. To jest serwis, który premiuje ładne zdjęcia ładnych ludzi i ładne obrazki. Są tacy, którzy sugerują się lajkami, sugerują się ilością obserwujących, a wśród nich mogą być kupione konta. Żeby wybrać dobrego trenera personalnego, trzeba zwracać uwagę na wiedzę, nie na popularność.

Nie wygląd czyni trenera

Jeżeli ktoś sam świetnie wygląda, jest kulturystą, to oczywiście chwała mu za to. Żebyśmy mieli jasność, to też dużo włożonej pracy, włożonej pracy, wiele godzin wysiłku. Oczywiście absolutnie tak. Ale pytanie jest takie czy to oznacza, że ktoś będzie też potrafił zaopiekować się innymi ludźmi? Ułożyć indywidualny plan treningowy osobie z inną motywacją, z reguły z inną logistyką, z innymi możliwościami, z inną wiedzą, z inną genetyką, z innym metabolizmem itd?

Ilu znasz dobrych, bardzo dobrych trenerów, którzy wcześniej byli bardzo dobrymi piłkarzami? Nie znam osobiście żadnego.

Dogadaj się ze swoim trenerem!

Przede wszystkim trener musi pasować nam charakterologicznie. No właśnie, i to jest pierwsza rzecz, którą chcę tutaj podkreślić. Być może będziecie z nim spędzać trochę czasu. Trener musi być osobą, która Cię rozumie, z którą się dogadujecie. A większość z tych cech da się ocenić podczas pierwszej konsultacji. Jak powinna wyglądać pierwsza konsultacja z trenerem?

Niezależnie od tego, czy kontakty telefoniczne, jakoś mailowo czy do klubu i trener po prostu do Ciebie podbija, na recepcji zagaduje godzinkę gratis, trener personalny powinien najpierw zrobić taki krótki wywiad, żeby wiedzieć, z kim ma do czynienia, czyli czy to jest jakaś forma ankiety, którą masz uzupełnić, odesłać, czy masz po prostu odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących chociażby stanu zdrowia, doświadczenia z treningiem. Trener personalny powinien też spytać Cię o wiek, zobowiązania, styl życia.

Podejście do podopiecznego

W ocenie dobrego trenera personalnego ważne będzie też jego podejście do Ciebie i empatia. Jeżeli jesteś 40 letnią matką dwójki dzieci i chciałabyś nad sobą troszeczkę popracować i jeszcze na chwilę zatrzymać czas. A 22 letni trener może być kimś, kto patrzy ze swojej perspektywy. Wydaje mu się się, że treningi personalne, to łatwa kasa, ze dwa razy w tygodniu się spotkacie i super. Może nawet wzbudzać wyrzuty sumienia, , że jak to nie masz czasu?

Okazuje się, że trenerzy personalni dorastając, dorastają wraz z potrzebami klientów kolejnych grup wiekowych. To jest bardzo ciekawe, że na początku trenerom się wydaje, że to jest wszystko takie bardzo proste.

Chcesz zrzucić brzuch, no to wiadomo, dwie rzeczy: mniej kalorii, więcej ruchu. Prosta rzecz dwie dźwignie, które działają najlepiej. Ale potem dopiero się okazuje, że w wieku 40 lat to już nie będzie takie zero-jedynkowe. Znalezienie dobrego trenera personalnego to znalezienie kogoś, kto potrafi wyjść poza sztywne ramy.

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym to powinna być bardziej taka wyprawa i spotkanie diagnostyczne. Rozmowa i powiedzenie tego, czego Ty potrzebujesz, ewentualnie zorientowanie się, że jeszcze nie wiesz, czego potrzebujesz i ewentualnie lekka sugestia jak możecie podziałać.

Więc dobrze jest wiedzieć czego my chcesz, bo może być tak, że po prostu chcesz trenera, chcesz się po prostu ruszać. Ale duży błąd jaki popełniają na początku podopieczni, to brak sprawdzenia czy trener nie wymyśla tak "z czapy" tych ćwiczeń.

Dobry trener i zły trener - jak ich odróżnić?

Jakie czerwone flagi powinny zwrócić Twoją uwagę, jeśli chcesz znaleźć dobrego trenera personalnego?

Jest dużo rzeczy, które działają na korzyść trenerów, które pokazują ich super profesjonalizm. Jest 18 godzina, przychodzisz na siłownię i trenerka Kasia robi Ci pomiary. I mówi ci, że kiepsko, progres spada. Ale jest już wieczór, wypiłeś coś w ciągu dnia, zjadłeś coś w ciągu dnia o różnych porach. Wynik będzie zaburzony. Zapala się pierwsza lampka.

Dalej: fajnie jakby trener miał jakąś rozpiskę, jakąś listę kontrolną. Ja mam w dysku w telefonie foldery z różnymi klientami. Tam mam po prostu wpisane treningi, które są do zrobienia, które będziemy robić, które często udostępniam tak żeby ktoś mógł w razie czego we własnym zakresie podziałać tak, żeby kontrolować.

Ale są też lampki fałszywe. Kończysz trening, pot się nie leje, nie jesteś zmęczony. I myślisz, że to chyba nie jest dobry trener personalny, że przecież trening musi męczyć! Otóż, nie musi.

Prawdziwy trening nie musi być katorgą

Intuicyjnie chcemy, żeby trening, bo wymagający, a to nie zawsze tak działa. Niedobrze jak byście po pierwszej, drugiej czy trzeciej jednostce treningowej od razu wracali na czworaka do szatni. Nie tędy droga. Z reguły więc tutaj powinna zapalić się lampka, powinna zapalić się lampka wtedy jak trener wysyła Cię na rozgrzewkę i znika na 10-15 minut, a ty ciągle się rozgrzewasz, ciągle na tym rowerku. I kawał treningu mija

Co dalej? Kolejne żółte lampeczki ostrzegawcze. Albo czerwone. Czyli robisz na treningu to samo, co całe osiedle. Godzina po godzinie. Ale lampką awaryjną może być to ostrzegawczą, że przez cały miesiąc robisz to samo.

Dobra, co dalej? Przede wszystkim trener nie powinien mieć ze sobą telefonu komórkowego. Ja wiem, że to jest plaga naszych czasów. Teraz sobie nie wyobrażamy życia bez telefonu. Ale nie w pracy z klientem, nie w kontakcie z osobą, która płaci nam pieniądze, które płaci za nasz czas, za nasze umiejętności.

Dyscyplina w treningu

Jeżeli umawiasz się z kimś na godzinę treningu, to to jest święta godzina. Nie powinieneś się spóźniać. Po prostu, to jest tak proste. Chcesz być lepszy, to się po prostu nie spóźniaj. Jeśli musisz odwołać trening, umów się z trenerem, że robicie do do konkretnego dnia wcześniej.

Muszą być jasne zasady. Wiadomo, umowę podpisujesz raczej na złe czasy niż na dobre, ale to tak samo jak trenerzy, którzy z reguły powinni pomyśleć o ubezpieczeniu. W razie czego dobrze jest mieć moce trenerskie, bo może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek.

Ktoś biega na bieżni, a wypadki na bieżni są bardzo dotkliwe. Później w konsekwencjach możesz sobie zetrzeć skórę z pleców, z dłoni, z czoła. Różne rzeczy się zdarzają, więc warto też i o to zadbać. Ale dobrze jest też ustalić jasne zasady kiedy przychodzisz na trening, jak wygląda jednostka treningowa itd.

Indywidualne podejście

Ani żaden trener, ani żadna firma nie siedzą w waszej głowie. Każdy z was jest inny i żeby dobrze pracować, żeby zrobić wam długofalowy plan, może was poprowadzić z punktu A do punktu B. Dobry trener personalny potrzebuje ciągłego feedbacku z waszej strony. On potrzebuje wiedzieć, kiedy trening był dla was za ciężki, kiedy był zbyt lekki.

Nie chodzi o to, żeby mówić mu, żeby on dostosowywał wszystko pod was, bo czasami jest tak, że trzeba, ale trzeba wiedzieć, z czym ten człowiek przychodzi, czego tak naprawdę chce. I nie możecie na treningach czuć się za przeproszeniem, jak ktoś głupszy, bać się, że trener coś sobie o was pomyśli, że stresuje się co trener pomyśli albo trener.

Co najgorsze to się też czasami zdarza: trenerzy się śmieją ze swoich klientów co ty mówisz? Często za plecami, ale gadają, przebywają z innymi trenerami, oni się doskonale dogadują, świetnie wyglądają, są sprawni i wszystko robią. A przychodzą klienci, którzy mają jakieś problemy, jakieś wady, jakieś swoje stresy, jakieś niedoskonałości. Ja wiem, że to jest paskudne, ale niestety, trenerzy personalni są bardzo różni, są świadomi ludzie, są bardzo inteligentni, mądrzy, z doświadczeniem, ale są też tacy skomplikowani.