Posłuchaj odcinka w wersji audio:
SUBSKRYBUJ Smart Workout w swojej ulubionej aplikacji
Trening EMS - co to jest i czy naprawdę jest tak skuteczny, jak głoszą jego fani?
20 minut treningu w tygodniu, nawet 1200 spalonych kalorii - czy to nie brzmi pięknie? I czy nie brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwie?
Ubierają Cię w specjalny kombinezon i podłączają do prądu. 4 sekundy skurczu i przerwa. I tak po kilka razy, Twoje ciało jest stymulowane impulsami elektrycznymi. Fantastyczna sprawa dla osób kontuzjowanych, starszych, niemogących pozwolić sobie na trening z obciążeniami. Według badań taki trening pozwala zgubić trochę tkanki tłuszczowej i zbudować nieco tkanki mięśniowej - no właśnie - nieco…
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
- Czy trening EMS ma sens?
- Czy trening EMS jest bezpieczny?
- Ile kalorii naprawdę możesz dzięki niemu spalić?
- Jakie są wady treningu EMS?
Zapraszam do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Smark Workout!
Na czym polega trening EMS (electrical muscle stimulation)
Trening ems polega na stymulacji impulsem elektrycznym mięśni bądź zakończeń nerwowych uruchamiających dane mięśnie. Trening wykonywany jest w mocno przylegającym specjalnym kombinezonie nakładanym bezpośrednio na bieliznę. Kombinezon wyposażony jest w elektrody połączone z konsolą sterowaną przez trenera, który ustawia odpowiednie parametry takie jak napięcie, natężenie czy czas trwania przepływu impulsu.
Wiele osób zastanawia się czy warto w związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Zdobywa on coraz większą popularność więc sprawdźcie sami.
Jak wygląda wizyta w studiu treningu ems
Jako, że nie mogliśmy ot tak omówić tego zagadnienia bez sprawdzenia jej na własnej skórze postanowiliśmy, że jeden z nas wybierze się na taki trening próbny i przejdzie standardową procedurę bez zdradzania, że co nieco ogarnia w tym temacie.
Pierwsza wizyta w studiu treningu ems jest dość standardowa. Odpowiednio przeszkolona osoba przeprowadza z nami krótki wywiad, podczas którego ma za zadanie ustalić nasze doświadczenie treningowe, nasze potrzeby, odpowiedzieć na ewentualne pytania i omówić poszczególne etapy treningu.
Trener dostał informację, że ma do czynienia z osobą aktywną sportowo, regularnie ćwicząca kilka razy w tygodniu zarówno siłowo jak i wytrzymałościowo bez kontuzji i konkretnego celu tej wizyty poza ciekawością i chęcią sprawdzenia czy może być to dla niej dobra metoda na uzupełnienie swoich treningów.
Zostałem zmierzony i zważony na wadze (ważna uwaga, był to środek dnia więc wartość takiego pomiaru może być raczej obarczona błędem) dostałem wszelki potrzebny strój (kombinezon oraz bieliznę, na którą rzeczony strój należy ubrać) oraz ręcznik na później. Najpierw została wykonana wstępna kalibracja aparatury aby zapoznać się z zasadami i sprawdzić jak może być odczuwalna taka elektrostymulacja mięśni, wszelkie parametry można ustawić indywidualnie aby lepiej dobrać moc.
Sam trening polegał na izometrycznych napięciach poszczególnych partii mięśni: klatki piersiowej, bicepsów, górnych partii pleców, dolnego odcinka kręgosłupa, pośladków, oraz mięśni czworogłowych i dwugłowych ud, kolejno przyjmując wskazaną przez instruktorkę pozycję, napinając na 4” ciało i odpoczywając 4”. Marcin wykonał 10 różnych ćwiczeń, każda stacja trwała 2 minuty czyli całość zajęła 16 minut. Dodając do tego około 4 minuty na zapoznanie i kalibrację daje to faktycznie rzeczone 20 minut.
Przed treningiem nie było żadnej rozgrzewki, po wykonaniu wszystkich serii ćwiczeń nie było też konieczności wykonania żadnego rozciągania, po prostu należało zdjąć sprzęt i można było wskoczyć pod prysznic.
Skąd wzięła się elektrostymulacja mięśni
Mimo, że wysyp miejsc oferujących "tylko jeden 20' trening raz w tygodniu" może wydawać się nam dość nową modą to jednak technologia ta pochodzi z lat 60 poprzedniego wieku.
Początkowo po obiecujących badaniach pokazujących znaczną różnicę maksymalnego skurczu jaki można było otrzymać metodą elektrostymulacji w stosunku do naturalnej rozpoczęto stosowanie tej technologii głównie w medycynie. Sprzęt był trudnodostrępny więc stosowano go w specjalistycznych klinikach, następnie ośrodkach przygotowujących zawodowych sportowców aby poprawiać ich możliwości siłowe jak i regeneracyjne.
Późniejszy rozwój tej technologii pozwolił na użytkowanie jej na coraz szerszą skalę, miniaturyzacja zaś doprowadziła do powstania przenośnych elektrostymulatorów, z których mogą korzystać zarówno zawodowcy jak i ambitni amatorzy aby pobudzić swoje mięśnie do wzrostu, wspomóc regenerację po wymagających sesjach treningowych, a także przyspieszyć proces powrotu do pełnej sprawności w przypadku kontuzji.
Jakie mogą być efekty treningu EMS według rynku
Producenci zapewniają, że dzięki EMS możemy spodziewać się :
redukcji tkanki tłuszczowej
redukcji cellulitu
zmniejszenia dolegliwości bólowych stawów
wzrostu siły mięśni i masy mięśniowej
poprawy regeneracji
Dla kogo trening z wykorzystaniem elektrostymulacji
Taki rodzaj treningu najlepiej sprawdzi się jako element wspomagający trening sportowy. Może być pomocny w treningu osób starszych ponieważ nie obciąża stawów czy też w przypadku kontuzji. Oczywiście treningi ems proponowane są niemal każdemu jednak należy pamiętać, że trening siłowy powinien być w hierarchi priorytetów znacznie wyżej.
Zalety treningu ems
Utrzymanie funkcji mięśni, poprawa zakresów ruchu po poważnych urazach czy protekcja przed atrofią (zanik mięśni) to z pewnością jego zalety. Natomiast brak jest rzetelnych badań potwierdzających wyższość akurat tej metody względem standardowego podejścia w innych, wcześniej wymienionych kwestiach.
Oczywiście znajdziemy badania mówiące o tym, że takie sesje będą doskonale spalały tłuszcz, lokalnie zwiększą siłę wybranych grup mięśniowych jednak naszym zdaniem największą zaletą może być możliwość do stosowania przez stosunkowo szeroką populację ludzi z powodu niezbyt wysokiego stopnia skomplikowania. Zawsze ktoś nad nami czuwa i to jest oczywiście także wartość dodana.
Wady treningu ems
Mimo, że w stosunkowo krótkim czasie możecie wydatkować sporo kalorii, to jednak nie spodziewajcie się potreningowego efektu spalania kalorii. To co reklamowane jest jako ogromny atut, czyli brak zewnętrznego obciążenia może być też sporym minusem. Poprzez brak pełnego cyklu rozciągnięcie-skurcz i zewnętrznych sił nie doprowadzicie do adaptacji w stawach i ścięgnach. Niestety ale odpowiednio intensywny trening będzie skuteczniejszy jeżeli chacie poprawić wytrzymałość, zgubić nadprogramowe kilogramy czy też zwiekszyć masę mięśniową.
Poza odpowiednim zakresem ruchu potrzebujcie także wraz z dłuższym stażem treningowym stopniowo zwiększać obciążenia czyli musi tu zajść zasada progresywnego obciążania. Trenując wyłącznie za pomocą impulsów elektrycznych szybko skończy się ten potencjał, a Wy zostaniecie z koniecznością dokończenia dużego pakietu treningów, ponieważ powszechnie stosowaną praktyką jest sprzedaż pakietów wielomiesięcznych, a nawet rocznych płatnych z góry.
Do tego typu aktywności potrzebujecie niestety specjalistycznego sprzętu co nie daje Wam swobody trenowania gdzie tylko chcecie i kiedy macie na to ochotę. Mimo wyżej wymienionych wad należy też wspomnieć, że technologia pozwala Wam na trening nie tylko będąc podpiętym kablami do konsoli, można również znaleźć bezprzewodowo działające sprzęty i wtedy możecie śmiało użyć sztangi czy hantli jednak trening z samym żelazem jest o niebo przystępniejszy.
Jakie są przeciwwskazania
Jeżeli macie wszczepiony rozrusznik serca, cierpicie na nadciśnienie bądź inne choroby układu sercowo-naczyniowego, epilepsję, choroby nowotworowe lub jesteście w ciąży to lepiej poszukajcie jakiegoś zamiennika.
Jakie są koszty treningu EMS
Najważniejsza część pierwszej wizyty to oczywiście sprzedaż. Trenerzy pracujący w tych punktach są doskonale przeszkoleni z procesu sprzedaży pakietów treningowych jeśli jeszcze trafią na laika, któremu po prostu zależy na pozbyciu się bólu pleców albo marzy jej się ujędrnienie skóry i zobaczy, że w zamian proponuje się proste ćwiczenia i to w dodatku tylko raz w tygodniu to mamy niemal idealny przepis na skalowalny, doskonały interes.
W miejscu, w którym był nasz tajemniczy klient koszty zależą od długości trwania pakietu i wahają się od 99 zł za trening w przypadku zakupu z góry 84 wejść do 144 zł za jedną sesje jeśli zapłacicie z góry za 14 tygodni. Musicie przyznać, że to niezbyt mało jeśli miałaby to być jedynie aktywność uzupełniająca codzienne starania o lepszą formę. Za średnią cenę miesięcznego pakietu śmiało możecie kupić karnet w klubie fitness, plan treningowy i zostanie na jeszcze kilka steków na mieście.
Nasze podsumowanie
Biorąc pod uwagę przytoczone wady i zalety musimy stwierdzić, że jest to dość ciekawy temat ale impulsy elektryczne przydadzą Wam się bardziej jeśli doskwiera Wam ból pleców, a nie np. problem z podjadaniem czy brak świadomości swojego ciała. Na takich treningach nikt nie nauczy Was poprawnej techniki wykonywania podstawowych ćwiczeń z obciążeniem swojego ciała czy przy użyciu podstawowego sprzętu jaki znajdziecie na każdej siłowni.
Oczywiście krótki czas treningu brzmi atrakcyjnie ale jednak 20 minut wycisku na wysokiej intensywności w oldschoolowym wydaniu długofalowo dadzą Wam zdecydowanie więcej.